2022. március 30., szerda

Kora tavaszi kirándulás a West Rock Park rejtett tavához

Az utóbbi időben nem a legkedvezőbb az időjárás errefelé. A télen alig volt , az eső viszont szinte minden hétvégén esett/esik. A múlt szombaton azonban végre volt egy kis napsütés, ezért elmentünk az egyik kedvenc közeli tavunkhoz kirándulni. Eredetileg a West Rock Állami Park szokásos részébe szerettünk volna menni, de ott tele volt a parkoló, ezért az irányt inkább a park „titkos” tavához vettük. Ha már itt voltunk, akkor leellenőriztük a madárodúkat is és örömmel tapasztaltuk, hogy az odúfecskék már megérkeztek a telelőterületeikről.

2022. március 20., vasárnap

Vettünk egy új Subaru Forestert

Amióta Connecticutben élünk egyre gyakrabban éreztük, hogy szükségünk lenne egy második járgányra is. Köztudott, hogy Amerika egy autós ország és a közösségi közlekedés nem túl fejlett, de korábban mindig volt valamilyen megoldás, így egy autóval is elboldogultunk. Ebben az államban azonban szinte egyáltalán nincs lehetőség tömegközlekedésre. A világjárvány miatt eddig valahogy megoldottuk, de az utóbbi időben egyre nehézkesebbé vált egy autóval boldogulni, ezért úgy döntöttünk, hogy veszünk még egy kocsit. Gabi ezután is főként a Crosstreket fogja használni munkába járáshoz, illetve ez marad a városi rohangálós, bevásárlós kocsi, valamint ezen túl is a Crosstrekkel megyünk majd olyan road tripekre, amikor nem fogunk kempingezni. Az új kocsi pedig egyfajta „expedíciós kalandjárgány” lesz, amit elsősorban a fotós munkámhoz fogok rendszeresen bevetni, illetve amivel időnként sátras kirándulásokra megyünk majd. Mindemellett arra is alkalmas lesz, hogy akár több napos, önfenntartó természetfotós útra is elmenjek vele. Alapos megfontolás után végül a Subaru Foresterre esett a választás, mégpedig a vadiúj Wilderness Editionre, azaz a Vadon verzióra.

Az autóról lesz majd részletes beszámoló is, most inkább a döntésünk okát és a vásárlási folyamatot szeretném bemutatni. Szeretjük ugyan a Subaru márkát, de azért más autókat is megfontoltunk (Toyota, Jeep). Fontos szempont volt viszont, hogy kényelmes legyen és kellően nagy, hogy a rengeteg fotós eszközön túl a több napi kempingfelszerelésnek, valamint a kellő mennyiségű ételnek és víznek is legyen benne hely, hiszen egy-egy expedíciót végig a településektől távol, a vadonban szeretnék tölteni. Emiatt természetesen megfelelő terepképességekkel kell rendelkeznie és mind környezetvédelmi, mind anyagi megfontolásból a tűrhető fogyasztás is elvárás volt. Nem könnyű ilyen autót találni, az igazi terepjárók általában nem túl kényelmesek és a fogyasztásuk is legtöbbször rettenetes, a mostanság divatos városi terepjárók pedig csupán korlátozott terepképességekkel rendelkeznek. A Crosstrekkel ugyan nagyon elégedettek vagyunk, a Subaru összkerékhajtása fenomenális, ezáltal a többi SUV közül kiemelkedik, de abban nem fér el minden szükséges eszköz és a nagy hasmagasság ellenére sem túl ideális például az első terepszöge. A Subaru azonban pár hónapja bejelentett Amerikában egy új modellcsaládot, a Wildernesst, amelynél tovább javítottak az autók off-road képességein és egy rakás olyan módosítást végeztek, amivel megkönnyítik a természetjárók dolgát. 2022-ben az Outback és a Forester típusokból készül Vadon verzió, mi pedig a Forester mellett döntöttünk.

A Subaru Forester Wilderness úgy tűnik, hogy tökéletesen megfelel az elvárásainknak a mérete és a terepképességei szempontjából egyaránt, de erről igazából majd csak hosszabb használat után lehet meggyőződni. A vásárlás folyamata azonban nagyon eltért a Crosstrekétől. Ezt is rendelni szerettük volna, de arra a mai világban (a COVID és a háború miatt) akár fél év is lehet a várakozás. Az árból sem nagyon lehet alkudozni, hiszen jelenleg nagyobb a kereslet az új autókra, mint a kínálat. Végül azonban az egyik kereskedésben találtunk egy olyat, ami már úton volt a japán gyárból Amerika felé és teljesen megfelelt az igényeinknek, tehát nem volt benne felesleges extra, de megvolt benne majdnem minden, amit szerettünk volna. Néhány olyan opciót még kértünk bele, amit a kereskedésben is be tudnak szerelni, másokat pedig majd utólag is meg tudunk venni, így azok miatt nem izgultunk. Sajnos komoly kedvezményt nem lehetett kapni, de azért párszáz dollárt sikerült lealkudni csak, hogy jobban érezzük magunkat, így lefoglaltuk a kocsit, ami két héttel később meg is érkezett. Végül adóval (ÁFA), regisztrációval és papírmunkával együtt kereken 40000 dollárt fizettünk érte. A Crosstrek árának egy részét még hitelből fedeztük, hiszen Amerikában fontos a „hitelesség”, ám a sok kölcsön ugyanolyan rossz, mint az, ha valakinek egyáltalán nincs hiteltörténete, ezért a Forester teljes árát készpénzzel fizettük ki. Utólag még egy-két dolgot beszerzünk hozzá, aztán majd meglátjuk, hogy az expedíciózás során szükség lesz-e egyéb módosításokra is. Egyelőre örülünk, hogy sikerült venni egy másik többé-kevésbé személyre szabott Subarut is.

2022. március 1., kedd

150 éves a Yellowstone Nemzeti Park

Ma 150 éve alapították a világelső Yellowstone Nemzeti Parkot (térkép). Az 1872-es létrejöttével a Yellowstone elindított egy azóta már nemzetközivé nőtt természetvédelmi mozgalmat, hiszen az elmúlt másfél évszázad során több, mint száz országban hoztak létre hasonló nemzeti parkokat. A Yellowstone egyedi tájképe, gazdag élővilága és hagyományteremtő múltja miatt pedig azóta is a Föld egyik leglátogatottabb természetvédelmi területe. Mi tavaly ősszel jártunk itt és felejthetetlen élményben volt részünk.