2023. június 25., vasárnap

Kelet Kanada Road Trip 1. - New Brunswick és Nova Scotia

Május végén és június elején elautóztunk Kanadába, ahol három tartományt is meglátogattunk: New Brunswickot, a Prince Edward Szigetet és Új-Skóciát (Nova Scotia). Sajnos Új-Skócia váratlan erdőtüzei miatt le kellett rövidítenünk az utat, de így is eltöltöttünk egy hetet Kanada néhány festői helyszínén ezen a 4100 kilométeres road tripen. Kanada keleti felén ritkán szoktak az erdőtüzek komoly problémát okozni, de most a hetek óta tartó aszályos és meglepően meleg időben óriási tüzek pusztítottak, amelyek füstje még New Yorkot is beborította. Alig fél éven belül ez már a második olyan utazásunk, amit egy szokatlan és szélsőséges időjárási esemény miatt kellett félbeszakítanunk. A klímaváltozás már tagadhatatlanul érinti a mindennapi életünket, így nagyon elkeserítő, sőt dühítő, amikor (elsősorban konzervatív) politikusok és megmondóemberek próbálják elbagatellizálni, vagy hitkérdéssé tenni bolygónk legnagyobb problémáját.

A road trip során mindhárom tartományban meglátogattunk egy-egy nemzeti parkot és néhány egyéb védett területet. Az első nap hosszú útja után, másnap már volt is néhány programunk New Brunswickban. Az első állomásunk a látványos Fundy Trail Parkway volt (térkép), ahol a kacskaringós tengerparti útvonalon megcsodálhattuk New Brunswick szép tengerpartját.


A következő állomásunk a Fundy Nemzeti Park volt (térkép). Az első kanadai nemzeti parkunk nem okozott csalódást, bár az északi erdőségekre jellemző csípőlegyek hada azért próbálta megkeseríteni az itt töltött néhány óránkat. Persze nem hagytuk magunkat és egy kis túrázást is bevállaltunk a Caribou-tóhoz. Utána betértünk a látogatóközpontba, hogy begyűjtsük az elmaradhatatlan hűtőmágnest és körbejártuk a McLaren-tavat is, mielőtt elhagytuk volna a parkot.


Sajnos több időnk nem volt a nemzeti parkra, hiszen még aznap el kellett jutnunk a Prince Edward Szigetre. Útközben azonban még megálltunk a Hopewell Rocks Provincial Parkban (térkép). A Fundy-öböl a hatalmas árapály jelenségéről híres. Az apály és a dagály között itt akár 14 méteres különbség is lehet. Ez az óriási vízszintingadozás pedig lenyűgöző sziklalalakzatokat hozott létre az öböl számos partszakaszán, aminek a legszebb példáit ebben a tartományi parkban láthatjuk. Mi éppen apály idején érkeztünk, így az óceán aljzatán sétalgathattunk a különös sziklák között. A dagályt nem volt időnk megvárni, meg amúgy is sötét lett volna addigra, de az internetről szerzett képeken látható a dagály, valamint az árapály szimulációja is.


Ezután a Prince Edward Sziget felé vettük az irányt. A szigeten eltöltött napjainkról lesz majd külön bejegyzés. Szerencsére csodás időnk volt és nagyon jól éreztük magunkat Kanada legkisebb tartományában. A Nova Scotiában tombóló erdőtüzekből itt semmit sem éreztünk és mivel az út további részére esőt jósoltak a meteorológusok, így nem izgultunk az erdőtüzek miatt és nyugodtan indultunk el Új-Skóciába is. Már javában zuhogott amikor megérkeztünk a szállásunkra a Cape Breton Highlands Nemzeti Parkba (térkép). Egy elragadó kis kabint béreltünk és a tervek szerint két teljes napunk lett volna itt, mielőtt továbbindultunk volna délre, a tartomány másik nemzeti parkjába. Az eső miatt nem mérgelődtünk, mert az erdőben túrázni esőben is lehet és ilyenkor a szórt fények sokkal kellemesebbek a fotózáshoz, ha esetleg jávorszarvassal, vagy medvével találkoznánk. Másnap azonban kiderült, hogy a park túraútvonalait lezárták a korábbi tüzek miatt, így sajnos nem tudtunk túrázni ebben a nemzeti parkban. Helyette végigautóztunk a híres Cabot Trailnek a nemzeti parkon áthaladó szakaszán, de sajnos a szakadó esőben nem sokat láttunk Új-Skócia legszebb sziklás tengerpartjaiból. Este tudtuk meg, hogy a (korábbi) tűzveszély miatt a tartomány összes túraútvonala le van zárva és gyakorlatilag a szakadó eső ellenére is tilos volt az erdőkben tartózkodni. Ezért úgy döntöttünk, hogy kihagyjuk a másik nemzeti parkot és inkább két nap alatt hazavezettünk Connecticutbe. Összességében azonban kellemes emlékekkel hagytuk el Kanadát, főként a Prince Edward Sziget miatt, amiről majd a legközelebb bejegyzésben számolunk be.


További képek a fotós honlapomon: www.gaborruff.com

2023. június 11., vasárnap

Címlapsztori a Földgömb magazinban Hawaiiról

A közel évszázados múltra visszatekintő Földgömb magazin 2023. május-júniusi számában az egyik Hawaiin készült képem került a címlapra. A japán pápaszemesmadarat ábrázoló kép a magazin hasábjain megjelenő 18 oldalas cikkemhez tartozik és egyike a 20 képemnek, amelyek az írást illusztrálják. A cikk a Hawaiit, azon belül is elsősorban az Oahu szigetét érintő legsúlyosabb ökológiai problémát, az invazív fajok okozta természetvédelmi gondokat mutatja be.

A magazin kapható az újságárusoknál, vagy akár digitálisan is elérhető a Digitalstand weboldalán. Jelenleg (kb. két hónapig) a magazin honlapjának a főoldalán is a cikkem látható, valamint kedvcsinálóként a cikk első fele a Földgömb online felületén is megtekinthető.