2025. február 25., kedd

Jeges kirándulás a West Rock Parkban

A hétvégén végre tudtunk egy rendeset is kirándulni a téli természetben. A választásunk a közeli West Rock Parkban található tóra esett, amelynek a megkerülése mindig kellemes élményt nyújt. Most sem volt ez másként, különösen, mivel a tó teljesen be volt fagyva. A múlt hétvégéről megmaradt hó pedig tökéletes téli hangulatot teremtett a rövid erdei túránkhoz.

2025. február 6., csütörtök

LEGO Senna + filmajánló

Tavaly volt 30 éve, hogy tragikus balesetben elhunyt minden idők legjobb Forma-1-es autóversenyzője, Ayrton Senna. A megemlékezés jegyében két fontos esemény is történt. Megjelent egy LEGO-szett, valamint bemutatásra került a Senna életét ismertető hatrészes sorozat a Netflixen. Jómagam 1985 óta kísértem figyelemmel Senna pályafutását, amikor a második szezonját töltötte a Forma-1-ben. Ekkor került a Lotushoz és bevallom, hat évesen a rajongásom olyan egyszerű okból alakult ki, hogy nagyon tetszett a fekete-sárga autóban Senna sárga bukósisakja. Ahogy a mondás tartja, ha olyan gyors, mint amilyen jól néz ki, akkor gond nem lehet. Senna ugyan hat futamot is nyert a Lotussszal, a világbajnoksághoz, azonban nem volt elég jó a versenyautó, azért 1988-ban az akkoriban legjobb motorokat készítő Hondával együtt átment a McLarenhez, amivel létrejött minden idők talán legnagyszerűbb csapata. A legjobb autóba bekerült a legjobb motor és az F1 két legjobb pilótája gyakorlatilag verhetetlen volt az évad során. A 16 futamon 15 pole pozíciót szereztek és 15 futamgyőzelmet arattak, Prost hetet, míg Senna nyolcat, így a brazil versenyző megszerezte élete első világbajnoki győzelmét. A LEGO pedig ezt a legendás autót készítette el a mára már felnőtt rajongók számára és a készletbe bekerült egy Senna minifugra is a klasszikus sárga bukósisakkal.

A szett az Icons sorozatban jelent meg és 693 darabból áll. Az elkészült versenyautó kicsivel hosszabb, mint 30 cm, a szélessége pedig 15 cm és jár hozzá egy állvány, hogy kiállíthassuk, valamint egy pódium Senna számára, aki az egyik kezében egy serleget, a másikban pedig a bukósisakját tartja. Az autó természetesen nem méretarányos a figurával, de mindenképpen jó ötlet volt, hogy egy klasszikus minifigurát is készítettek Senna tiszteletére.

Az építés ugyancsak nagy élmény volt, számos érdekes technikát alkalmaztak és néhány rejtett célzást is beépítettek Senna szülőhazájára utalva. Az egyik legérdekesebb részlet pedig, hogy meg kellet építeni a híres V6-os Honda motor mását is, ami végül a kész autóban teljesen rejtve marad. Az ilyen apróságok teszik igazán élvezetessé ezeket a felnőtt szetteket. Az autó ráadásul kormányozható is, a tevezőknek ugyanis a rendkívül kis hely ellenére is sikerült egy tökéletesen működő kormányművet alkotniuk. A felfüggesztés elemeit a Senna-szetthez tervezték és nem csak jól néz ki, de valóban rugózik is vele a járgány, bár az összeszereléséhez megfelelő kézügyességre is szükség van. A kerekeket szintén ehhez a készlethez gyártották és korhűen teljesen slick gumikat kapott.


A kész autó nagyon jól néz ki, habár a kerekek kapcsán meg kell említeni, hogy az első és a hátsó gumik ugyanolyanok, míg a valóságban a hátsóknak sokkal szélesebbnek kellene lenniük. Ennek ellenére szerintem nem néz ki rosszul a LEGO McLaren MP4/4. A versenyautónak a nagy része elég élethűre sikerült, a legtöbb szögből kifejezetten jól néz ki. A szponzori emblémák is visszaadják ez eredeti autó hangulatát, habár érthető módon a Marlboro felirat nem került rá. Igaz, hogy már akkor is akadtak országok, ahol enélkül versenyeztek, de ha valaki szeretné a megszokotthoz hasonlóan élethűre alakítani, lehet hozzá kapni megfelelő utángyártott matricákat is. Nekem jó lesz úgy, ahogy a LEGO megtervezte, az ikonikus piros-fehér autó a cigireklám nélkül is messziről felismerhető, és szerintem méltó emléket állít a legendás pilótának.


A tavalyi év másik nagy dobása a Senna című sorozat volt a Netflixen. A szériát a Senna család jóváhagyásával egy brazil produkciós csapat készítette. A szerepekre pedig tökéletes színészeket is találtak, hogy igazán hiteles legyen a végeredmény. A főszerepben a brazil Gabriel Leone remekül hozza Senna karakterét és ha valaki eredetiben nézi, akkor értékelni fogja a portugál akcentussal beszélt angolt. A Prostot alakító színész francia és bár kicsit túl magas, így is remekül alakítja a professzort. Ron Dennist brit színész játsza, hogy hibátlan, arisztokratikus kiejtéssel halhassuk a híres csapatfőnököt. A fiktív újságírónőt alakító Kaya Scodelario kiváló játéka is emeli a sorozat színvonalát, akit Senna és a média kapcsolatának bemutatására találtak ki.

Ayrton Senna
Gabriel Leone

Matt Mella és Gabriel Leone, mint Prost és Senna

Az autóversenyzős jelenetek nagyon látványosak lettek, amiket eredeti tévéfelvételekkel is kiegészítettek, hogy visszaadják azt a hangulatot, amelyet mi akkoriban személyesen is átélhettünk a tévékészülék előtt. A korhű zenék és jelmezek pedig szintén dícséretet érdemelnek. A hat rész során végigkövethetjük Senna tragikusan rövidre sikerült életét, a páratlan pályafutását, valamint betekintést nyerhetünk a családi életébe is, amiről akkoriban a bulvársajtó magyarországi megjelenése előtt nem sokat tudhattunk. Kritikaként két dolgot lehet csak megemlíteni. Az egyik, hogy kissé egyoldalúan mutatták be a Prosttal való rivalizálását, habár a végéről szerencsére nem maradt ki, hogy '94-re egymást mélységesen tisztelő jóbarátok lettek. A másik, hogy komplett szezonokat hagytak ki, így a '92-est és a '93-ast is. Ma már tudjuk, hogy eredetileg nyolc részesre tervezték a sorozatot, de a költségvetés megugrása miatt végül csak hat epizódot forgattak le. Igazán kár, mert nagyon érdekes részek nem lettek így bemutatva, amelyek pedig tisztázhatták volna, hogy a hirtelen bevezetett szabálymódosítások miatt '94-re miért lett egy rendkívül problémás autó a Williams, amelyben végül Senna halálos balesetet szenvedett a pályán. A másik ok pedig, hogy így rendkívül érdekes mozzanatok maradtak ki, amelyek nemcsak Senna istenadta tehetségét bizonyították, hanem végtelen emberségét is. Utóbbira példa, amikor a '92-es Belga Nagydíjon Erik Comas súlyos baleseténél Senna félreállt és az eszméletét vesztett pilóta fejét tartva várta meg az orvosokat, ezzel megmentve a pilótatársa életét. Senna kivételes tehetsége pedig leginkább talán az 1993-as donington parki versenyen mutatkozott meg, ami így szintén kimaradt a sorozatból. Az esős versenyen senki sem érhetett a brazil pilóta nyomába és a verseny első körét tartják minden idők legnagyszerűbb körének. Bemutathatták volna Senna utolsó győzelmét is a '93-as ausztrál nagydíjon, ahol a díjkiosztón felhúzta maga mellé Prostot, ami egy szép momentum volt az új barátságuk kialakulásában. Ennek ellenére is nagy élmény ez a sorozat, amely visszarepít az időben, hogy részesei lehessünk Senna sokszínű életének. Annak mindenképpen ajánlott, aki ismeri a történteket, főleg, ha Senna-rajongó volt, de azok is élvezhetik, akik csak egy érdekes és látványos autóversenyzős szórakozásra vágynak.