2017. szeptember 2., szombat

Történelmi árvíz Houstonban

A múlt héten szombaton Corpus Christi mellett ért partot a Harvey nevű, 4-es erősségű hurrikán. Miután a több, mint 200 km/órás széllökéseivel letarolta a környéket, a szárazföld felett néhány óra alatt trópusi viharrá gyengült (itt található több infó a trópusi ciklonokról), azonban néhány napig egy helyben maradva óriási esővel áztatta a közepétől északra és különösen a keletre található területeket, elsősorban Houstont és a környező településeket, melyek amúgy is híresek az árvízeikről. A vihar meglepően hirtelen erősödött hurrikánná, mi szerdán hallottunk róla először, csütörtökön aztán már mindenki arról beszélt, hogy rekordméretű árvíz lesz a városban, ami napokig fog tartani. A boltokban ekkor már nem lehetett vizet és kenyeret kapni. Mi a hawaii tapasztalataink óta mindig tartunk 3 napra való vizet és konzerveket a lakásban, de most legalább 5-6 napra kellett volna felkészülni. A mi lakásunk a második szinten van, így bíztunk benne, hogy odáig nem fog elérni a víz szintje, de tudtuk, hogy ha megérkezik az ár, akkor akár egy hétig sem tudjuk majd elhagyni az épületet és izgultunk amiatt is, hogy a ház hogy fogja bírni, hogy napokig ázik az alja. Azt is tudtuk, hogy a kocsink biztosan el fog ázni a parkolóban, ezért pénteken reggel még felmerült, hogy a Jeepet egy magas parkolóházban hagyjuk a belvárosban, de addigra már megteltek ezek a parkolók. A helyi ismerőseink közben a 2015-ös árvízről készült képekkel és videókkal riogattak, miközben tudtuk, hogy az akkorinál most négyszer több esőt jósoltak. Ezek miatt inkább úgy döntöttünk, hogy bepakoljuk a legfontosabbakat a Jeepbe és elindultunk Dallasba, ami nagyjából 380 kilométerre található Houstontól északra, hogy ott vészeljük át a vihart. Pénteken délután indultunk, mert gondoltuk, hogy szombaton már nagy dugók lesznek a városból kifelé vezető utakon és általában az a legveszélyesebb, ha a kocsiban éri az embert az áradás. A vihar aztán az előrejelzéseknek megfelelően szombaton estefelé érkezett és néhány óra alatt teljesen elárasztotta Houstont. Az alábbi videóban gyorsítva látható, hogy szombat este 9 és vasárnap dél között mi történt az egyik észak houstoni városrészben.


Mi Dallasban egy szállodában néztük a híreket az amerikai történelem legsúlyosabb árvízéről. Szerencsére a Katrina hurrikán óta Amerika elég jól felkészült és ennek, valamint a sok csónakkal rendelkező önkéntesnek köszönhetően emberek ezreit tudták kimenteni a víz alá került épületekből és így viszonylag kevés haláleset történt. Persze egy is sok, de az valóban csoda, hogy valamivel kevesebb, mint 50 haláleset írható a közel egy hétig tomboló vihar számlájára.


Az egész város napokig víz alatt volt és csak csónakkal lehetett közlekedni, ahogyan ezen a felvételen is látható. A következő videó pedig egy összehasonlítást mutat be a vihar előtti és a vihar utáni városképről. 33 másodpercnél a közeli pláza is megtekinthető, ahová egyébként rendszeresen szoktunk járni.


Egy ismerősünk, aki szintén ott lakik, ahol mi, otthon maradt és Facebookon tőle tudtunk tájékozódni, hogy mi zajlik a házunk környékén. A következő négy képet ő készítette az árvízről. A képeket nézve úgy érezzük, jól döntöttünk, hogy elhagytuk a várost.

Itt volt a víz szintje a parkolónkban

Csütörtökön érkeztünk vissza, addigra a víz nagy része már elvonult. Ekkor láttuk csak, hogy mekkora pusztítást végzett az ár Houstonban. A lakhelyünkön az épület elég komoly károkat szenvedett, a földszinti lakások teljesen eláztak és lakhatatlanná váltak és néhány napig nem volt melegvíz és a légkondi sem működött. Azóta ezeket megjavították és a falak alsó részén leszedték a borítást, hogy ki tudjanak száradni és, hogy lehessen fertőtleníteni őket. Az elázott autókban rengeteg a sár, meg a törmelék és ma már elkezdték elvontatni őket. Mi szerencsésen megúsztuk az esetet, hiszen a lakásunk valóban száraz maradt és nyilvánvalóan az autónk sem ázott el, azonban számtalan ember veszítette el mindenét az áradásban és nem tudnak mást csinálni, mint hogy kirakják az utcára az elázott bútoraikat, meg egyéb cuccaikat, így jelenleg komplett városrészek néznek ki úgy, mint egy szemétlerakó. Hónapokig, de talán évekig is eltart majd, amíg minden helyreáll a városban, hacsak nem jön egy újabb vihar, amire sajnos minden esély megvan, hiszen a globális felmelegedés következtében egyre gyakoribbak lesznek az ilyen, vagy akár az ennél is súlyosabb természeti katasztrófák.

Egy elázott autó belseje
A száradó földszinti folyosó
Növényi hordalék a hídon
Utcakép árvíz után