2010. október 23., szombat

Ősz Amerikában

Az észak-amerikai és az európai erdők őszi színösszetétele kissé különbözik egymástól. Míg Európában többnyire a sárga szín dominál, addig az amerikai kontinens erdeiben a sárga színárnyalatai közé gyakran vegyül a vörös szín ezernyi tónusa is. Októberben a legszebb az erdő errefelé, ami kiváló lehetőségeket nyújt egy kis őszi tájfotózáshoz, ha az időjárás engedi. Az elmúlt héten szerencsére éppen a terveimnek megfelelően alakult az idő. Kedden reggel gyönyörű, napsütéses időre ébredtem, ezért egy gyors reggeli után beugrottam a Foresterbe és nekiindultam, hogy megörökítsem az őszi erdő színeit.


Szerdán ismét hamisítatlan indián nyár fogadott, így az egyik kedvenc helyemet, a Green Lakes Parkot vettem célba. A táj errefelé nyáron is csodás, de legszebb arcát ilyenkor ősszel mutatja, amikor a színek kavalkádja fogadja az erre járó természetfotóst.


Csütörtökre esős, borús időszak váltotta fel a korábbi indián nyárt, ami viszont tökéletes időszak zuhatagok fotózásához. Az USA észak-keleti része nyugodtan nevezhető a vízesések földjének. Nem csak azért, mert itt található a világ egyik leghíresebb vízesése, a Niagara, de errefelé számtalan kisebb-nagyobb zuhatag is szabdalja a hegyvidéki vízfolyásokat. Ezek egyike a Chittenango-vízesés, amely nem messze található a Green Lakes Parktól. A zuhatag kezdetén egy nagy, mintegy 55 méter mély szakadékba zuhan alá a víz, majd sok kis kaszkádszerű zubogót alakít ki a 400 millió éves kövek között és kilométereken át így kanyarog az erdő mélyén. A vízesés környékén sok ösvény van kialakítva a turisták számára, de mint általában, az igazán szép látvány eléréséhez le kell térni a turistautakról. A „rossz idő” szerencsére minden normális embert otthon tartott, így nyugodtan fényképezhettem.