2018. március 31., szombat

Zöldkártya

Hosszú és kemény munka után a múlt héten megkaptuk az amerikai zöldkártyáinkat és végre az Egyesült Államok állandó lakosai lettünk.
Az USA-ba bevándorolni többféle módon is lehet. Teljesen legálisan nem egyszerű, de mi természetesen ezt az utat jártuk végig. Ha a rendkívül igazságtalan, bár törvényes zöldkártyalottót nem számítjuk, akkor lényegében kétféle útja van az amerikai letelepedésnek, a családi alapú és a munka útján történő. A családi alapúhoz csupán egy amerikai állampolgárt szükséges találni, akivel össze kell házasodni és máris megvan a letelepedés alapja. Munka útján értelemszerűen sokkal nehezebb bevándorolni. Ezen belül is két lehetőség van, az egyik, ha a munkahely támogatja (szponzorálja) a zöldkártyát, a másik és egyúttal minden út közül a legnehezebb mód, ha a jelölt saját magának intézi el. Mivel az egyetemek általában nem szponzorálnak zöldkártyát, legfeljebb oktatóknak, így számunkra csak a legnehezebb út maradt. Ennek lényege, hogy be kell adni egy beadványt, ami azt bizonyítja, hogy a jelölt (a mi esetünkben Gabi) munkája az USA nemzeti érdekeit szolgálja. Nyilvánvaló, hogy erre csak a legsikeresebb, szakmájukban széleskörűen elismert kutatóknak van esélye. Ehhez egy többszáz oldalas beadványra van szükség, ami tartalmazza a jelölt tudományos eredményeit, szakmai cikkeit, szabadalmait, valamint arra vonatkozó bizonyítékokat, hogy ezeket az eredményeket Amerika szerte, vagy akár nemzetközi szinten is ismerik és elismerik, sőt használják is. Ezt a beadványt aztán a Bevándorlási Hivatal alaposan megvizsgálja és eldönti, hogy valóban az Egyesült Államok nemzeti érdeke-e, hogy a jelölt Amerikában maradjon és folytassa a munkáját.

Gabi szakmai beadványa

Amennyiben a hivatal elfogadja a beadványt, akkor lehetőséget ad a jelöltnek a bevándorlási folyamat második részére és a közvetlen családtagjaival együtt (házastárs és gyerekek) jelentkezhetnek a státuszváltásra, amikor a korábbi vízumukat állandó lakosi státuszra, azaz zöldkártyára válthatják. Ez egy ugyancsak hosszú folyamat, ahol pedig azt kell bizonyítani, hogy korábban nem szegték meg az USA törvényeit, különös tekintettel arra, hogy nem voltak illegálisan az országban és, hogy nem dolgoztak engedély nélkül, valamint, hogy a bevándorlásuk nem jelent veszélyt Amerika számára. Ehhez szintén egy nagy adag dokumentumot kell benyújtani, ujjlenyomatot adni, hogy az FBI leellenőrizhesse a jelöltek esetleges bűnügyi múltját, sőt orvosi vizsgálaton is át kell esni, mert súlyos fertőző betegségben szenvedőket és drogosokat nem kívánnak beengedni. Ha mindent rendben találnak, akkor egy személyes interjún is részt kell venni, ahol még egyszer mindent átnéznek és meggyőződhetnek a jelöltek morális karakteréről is, majd ezután döntenek arról, hogy megkaphatják-e a zöldkártyát.

A státuszváltás dokumentumai

A szakmai beadvány elkészítése számunkra nagyjából fél évet vett igénybe, majd a beadás dátumától számítva majdnem egy év elteltével kaptuk meg a zöldkártyáinkat. Büszkén mondhatjuk, hogy az erős beadványnak és a jól átgondolt rendszerezésnek köszönhetően minden akadályt gond nélkül vettünk és természetesen nagyon boldogok vagyunk, hogy az USA állandó lakosaivá válhattunk.

Az amerikai bevándorlásunk örömére alább látható a kedvenc country zenészünk egyik remek nótája, ami egy szokásos amerikai szombat estén keresztül, alapvetően viccesen szemlélteti, hogy mi is teszi olyan nagyszerűvé ezt az országot.

2018. március 26., hétfő

Aligátor dömping a Brazos Bendben

Texasban már lassan beköszönt a tavasz, ezért az elmúlt hétvégén ismét a Brazos Bendben kirándultunk. Ezúttal egy egyetemi évfolyamtársunk is velünk tartott. Anita három hónapot tölt Houstonban, ahol az egyik helyi egyetemen végez kutatómunkát. Nagyon kiváncsi volt már a "híres" Brazosra és habár egész hétvégén felhős volt az ég, de legalább nem esett az eső, így végre meg tudtuk neki mutatni a kedvenc helyi parkunkat. Szerencsére már az aligátorok is aktívak voltak és ennek megfelelően rengeteggel találkoztunk. Szinte bármerre néztünk, egy-egy úszkáló, vagy pihenő hüllőbe botlottunk. Az igazi meglepetést azonban egy kis aligátor jelentette, amilyet még mi sem láttunk korábban. Valószínűleg tavaly nyáron kelt ki a tojásból és egy faágon sütkérezett, vagyis a nap hiányában inkább csak pihent. A másik meglepetést pedig egy ökörbéka szolgáltatta. A tehénbőgéshez hasonlító hangját már sokszor hallottuk, de most először sikerült megpillantanunk ezt az óriási brekit. A kétéltűeken és hüllőkön kívül számos madarat is sikerült megfigyelnünk és a szürke idő ellenére is nagyon élveztük a kirándulást.

2018. március 18., vasárnap

Újra Houston Rodeó és Brad Paisley koncert

Az elmúlt három hét során Houston ismét otthont adott a világ legnagyobb rodeójának és mi most is megnéztük a döntőt. A tavalyihoz hasonlóan ezúttal is nagyon élveztük a showt. Habár a rodeó veszélyes sportnak számít, szerencsére most sem történt sérülés és minden versenyző és állat a saját lábán távozott.


Az eredményhírdetések után most is country koncert várta a nézőket. Nem meglepő módon ismét Brad Paisley jutott a döntő napjára, aki korunk egyik legnépszerűbb country zenésze. A látványos műsor az egyik legújabb dalával, a Last Time for Everything-gel kezdődött, amihez egy vicces videóklippet is készítettek. A dal arról szól, hogy mindennek vége lesz egyszer és főleg a '80-as évek divatja, szokásai és filmjei előtt tiszteleg.


Az erős kezdés után aztán a korábbi évek sikerdalaival folytatódott a koncert, mint az Old Alabama, a River Bank, a This is Country Music, az American Saturday Night és nem maradt ki a She's Everything és a tavalyi év nagy slágere a Today sem. Ismét nagyszerűen éreztük magunkat.

2018. március 2., péntek

Természetfotós videó a Brazos Bendről

Készítettem egy természetfotós videót a Brazos Bend Állami Parkról. Nem titok, hogy ez a kedvenc helyünk itt Texasban. Én gyakran járok ide madarakat és aligátorokat fényképezni és kirándulni is szeretünk itt. Az alábbi videó remek betekintést nyújt eme nagyszerű park természeti szépségeibe.