2019. szeptember 16., hétfő

Költözés Texasból Connecticutbe

Az USA-ban teljesen megszokott, hogy az emberek költöznek, így komoly iparág épült arra, hogy mindenki a számára leginkább megfelelő módon tehesse ezt meg. Az egyik legelterjedtebb megoldás az önköltözés, amikor teherautót bérelnek és maguk viszik a cuccaikat az új lakóhelyükre. Ez annyira amerikai, hogy régóta álmodoztunk már arról, hogy egy ilyen szerelvénnyel egyszer mi is átszeljük az országot. Mivel most először költöztünk úgy, hogy nem kellett egy óceánon is átkelni, ezért rögtön kaptunk is az alkalmon. Az egyik legrégebbi és legismertebb költözési felszerelések bérlésével foglalkozó cég a U-Haul. Mi is őket választottuk, hiszen a teherautón kívül dobozokat és egyéb csomagolóanyagokat, valamint a bútorok és a dobozok szállításához való eszközöket is lehet tőlük bérelni.

U-Haul truckok 1973-ban
Mindenük van, ami a költözéshez kell

A U-Haul egy országos elterjedésű cég, így bárhol lehet tőlük teherautót bérelni és bárhol le is lehet azt adni. Különböző méretű járgányokkal rendelkeznek, mi a 15 láb hosszú verziót választottuk, ami bőven elegendő volt nekünk. Béreltünk egy utánfutót is, amire felraktuk az autónkat és így vontatva szállítottuk Connecticutbe. Így legalább együtt tudtunk utazni a truckban és nem volt annyira unalmas ez a rendkívül hosszú út. A teherautó egy Ford E-450-es modell volt, amit egy 6800 köbcentiméteres V10-es benzinmotor hajtott hatsebességes automata váltóval. A több, mint 300 lóerő és a közel 600 Nm-es nyomaték könnyedén mozgatta ezt a nagyjából 7 tonnás szerelvényt. Mi a sebességhatárokat betartva, többnyire 90 km-es tempóval haladtunk, amit emelkedőkön is könnyedén tudtunk tartani és így átlagosan 23 liter benzint fogyasztottunk 100-on, ami egyáltalán nem rossz egy ekkora monstrumtól.


Az út 2900 km hosszú volt és 4 napig tartott. Szeptember elsején (vasárnap) indultunk és az egész útvonalat már korábban alaposan megterveztük. Kinéztük, hogy hogyan tudjuk elkerülni a legtöbb nagyvárost és a potenciális szálláshelyeket is előre feljegyeztük, hiszen egy ilyen karavánnal csak olyan helyeken tudtunk megállni, ahol van kamionos parkoló is.


Az utak helyenként rendkívül rossz minőségűek voltak, így nagyon izgultunk a cuccaink miatt, de szerencsére mindent olyan alaposan becsomagoltunk és kikötöttünk, hogy végül semmink sem károsodott ezen a hosszú és időnként nagyon pattogós úton. A tréler egyik gumija azonban a második napon megsérült, amit szerencsére időben észrevettünk, így elkerültük a durrdefektet. A segítség egy órán belül meg is érkezett és néhány perc alatt kicserélte a kereket, így gond nélkül folytathattuk az utunkat. A dél-keleti államok elég unalmasak, ezért a defekten kívül más érdekesség nem is történt errefelé. Tennessee-től északra azonban már elég szép helyeken jártunk. Összesen 11 államban vezettünk, amiből számunkra csupán egy volt új, hiszen Nyugat-Virginiában még nem voltunk korábban. Most is csak egy pár mérföldes szakaszig érintettük, de legalább már ezt az államot is kipipálhatjuk.


A tervek szerint szeptember 4-én (szerdán) meg is érkeztünk New Havenbe. Valójában Gabi munkahelye van csak ott, mi egy szomszédos kisvárosban, Hamdenben lakunk. Csütörtökön fel is pakoltuk a cuccainkat, majd leadtuk a truckot és a trélert. Pár nap alatt mindent el is rendeztünk a lakásban, ami nagyon kényelmessé teszi az újrakezdést, összehasonlítva például a korábbi költözéseinkkel, így egyértelműen megérte az önköltözést választanunk. Az útról egy rövid kis videót is készítettünk, ami talán némileg visszaadja egy ilyen költözős "road trip" hangulatát.