2025. január 14., kedd

LEGO állatvilág

Évek óta nincs Karácsony LEGO nélkül. Ezúttal sem volt ez másként és lassan már talán amatőr gyűjtőnek tekinthetem magamat. A LEGO tudja, hogy mostanra nőtt fel az a generáció, amely gyerekkorában megszerette a cég kreatív játékait, így ma már rendszeresen adnak ki felnőtteknek szánt szetteket is. Hogy mitől lesz egy készlet felnőtt? Elsősorban a témájától, amelyeket idősebb korban lehet igazán értékelni, másrészt attól, hogy ezek nem játékok, hanem inkább kiállítható tárgyak, harmadrészt pedig, hogy sokszor használnak bennük különleges építési technikákat, amelyekhez kézügyesség és némi tapasztalat sem árt. Legutóbb két ilyen szett is került a fa alá, a téma pedig ezúttal az állatvilág volt. Az első egy rovaros készlet, amely a tavalyi erdei faházhoz hasonlóan a LEGO Ideas sorozat részeként jelent meg. Ez azt jelenti, hogy egy amatőr rajongó alkotta meg a prototípusokat, majd kellő szavazatszám után a LEGO mérnökei elkészítették ennek a kereskedelmi változatát, amely 1111 elemből áll és három nagyméretű rovart tartalmaz.


Az egyik rovar a gyönyörű azúrlepke, amely egy Közép- és Dél-Amerikában élő méretes lepkefaj. Ez a lepke akár 20 centiméteres is lehet és a LEGO változat nagyjából életnagyságú lett. A másik rovar a herkulesbogár, ami az előtorán található hatalmas szarvval együtt 18 centiméteresre is megnő, és szintén életnagyságúra tervezte a LEGO. Ezt kétféle verzióban is kiállíthatjuk, csukott szárnyakkal, vagy repülésre készen. Ez a faj szintén az amerikai kontinens esőerdeiben él. A harmadik rovar a készletben a kínai imádkozó sáska. Ez is egy termetes faj és természetesen ezt is nagyjából életnagyságúra tervezték. Ezt a rovarevő fajt gyakran használják biológiai védekezésre, így ma már Európában és Észak-Amerikában is előfordul. A Magyarországon is élő ájtatos manótól elsősorban a nagyobb mérete különbözteti meg. Az eredeti ötletgazda elképzeléseiből a méh csupán egy pár darabból álló, ám elég csinosra és szintén méretarányosra sikerült kiegészítő lett a lepke melletti virágon, míg a katicabogárból csupán két kis kerek pötty jutott a sáska alá. Kétségtelen, hogy így lett az is méretarányos, hiszen a katicák nem szoktak nagyra nőni. A rajongók azonban emiatt nem teljesen elégedettek ezzel a szettel, én azonban biológusként értékelem, hogy végül mindegyik rovar valós méretben készült el.


A másik szett pedig egy jégmadarat ábrázol és az Icons sorozat részeként jelent meg, amelyben többnyire ikonikus épületek, szobrok, különféle érdekes járművek és botanikai témák szoktak megjelenni. A jégmadár 834 darabból épül fel és ez is életnagyságú lett. A végeredmény nagyon szépre sikerült. Különösen jó lett a fröccsenő víz megalkotása a hallal a csőrében a felszínre törő madár alatt. Ezzel a készlettel azonban sem LEGO-fanként, sem biológusként nem vagyok maradéktalanul megelégedve. A madár összerakását nem minden esetben tudtam élvezni, néha az volt az érzésem, hogy nem teljesen átgondolt építési technikákat alkalmaztak, és emiatt a kész madár kissé lötyögős is lett. Tudom persze, hogy egy ilyen kitárt szárnyú madárformát nem könnyű építőkockákból megalkotni, és nagyra értékelem, hogy a végeredmény viszont igazán szép lett, csak mozgatni nem érdemes a madarat.

A fő problémát számomra azonban az adja, hogy a készlethez adott füzetke szerint ez egy azúr jégmadár lenne, ami egy Ausztráliában élő faj. A füzetben lévő képek viszont az európai jégmadarat ábrázolják. Ráadásul a madár LEGO verziója több szempontból is jobban hasonlít az európai fajra. Például az azúr jégmadár feje a fültájék fehér sávját leszámítva teljesen kék, míg az európai jégmadár pofatájéka tartalmaz egy vörös foltot, csakúgy, mint a LEGO madáron. Az európai faj legszembetűnőbb jellegzetessége a türkíz színű hát, míg az ausztrál madárnak a teste többi részéhez hasonlóan a háta is egységesen azúrkék. A LEGO mérnökei szemmel láthatóan tettek erőfeszítéseket, hogy a madár háta világosabb kék legyen, ezért nem értem, hogy miért zavarodtak össze az alkotók és került a füzet szövegébe az azúr jégmadár. A végeredményen ez persze nem változtat, csak szakmabeliként zavar, hogy a világ minden LEGO rajongója téves információt kapott. Továbbá az európai jégmadár az egyik kedvenc madaram, amit még 2004-ben, éppen húsz évvel a szett összerakása előtt filmes technikával sikerült is megörökítenem. Nagyon lelkes voltam hát, amikor először megláttam ezt a LEGO szettet és jobb lett volna, ha hibátlanul kerül forgalomba. Összességében azonban hálás vagyok, hogy egyre több érdekes szettet adnak ki és felnőttként sem kell lemondani a színes építőkockákkal való "játékról".


Ezt a jégmadarat 2004-ben fényképeztem a Pacsmagi-tavak Természetvédelmi Területen