2023. július 4., kedd

Kelet Kanada Road Trip 2. - Prince Edward Sziget

A kanadai nyaralásunk fő célja a Prince Edward Sziget meglátogatása volt (térkép). Főként a legkisebb kanadai tartomány természeti látnivalói vonzottak, de ha már ott voltunk, akkor nem hagyhattuk ki az irodalmi és filmes helyszíneket sem, amelyek nemzetközileg is ismertté tették a szigetet. Itt született ugyanis Lucy Maud Montgomery, a híres kanadai írónő, akinek a legismertebb regénye az Anne a Zöld Oromból (Anne of Green Gables) ezen a szigeten játszódik. A történet egy árva kislányról, Anne Shirley-ről szól, akit egy középkorú házaspár fogadott örökbe, akik egy farmon éltek a kitalált Avonlea városában. A könyvet legalább 36 nyelvre fordították le és Montgomery hét folytatást is írt hozzá. A novellákból filmsorozat is készült (magyarul Anna), amelynek számos jelenetét a Prince Edward Szigeten forgatták.

 

De kezdjük az utazásunk elején. New Brunswickból komppal, vagy egy nagyjából 12 kilométeres hídon lehet bejutni a szigetre. Mi a hídon mentünk és késő este érkeztünk meg a szállásunkra. A hotelünk pedig a Váratlan Utazás című sorozatból ismert "Fehér Homok Szálló" volt, aminek a valódi neve Dalvay by the Sea. A Váratlan Utazás (eredetiben Road to Avonlea) szintén LM Montgomery munkái alapján készült és egyfajta folytatása Anne Shirley történetének. Íme az ötödik szezon nyitánya, amelynek első jelenete éppen a szállodában játszódik.

 

A hagyományőrzés miatt az épület megőrizte viktoriánus kori jellegét, hiszen a szobákban nincs tévé, hűtő, kávéfőző és egyéb modern eszközök. Igazán korhű élmény volt itt tölteni pár éjszakát, amit azonban kifejezetten élveztünk. Az első nap aztán megnéztük a Zöld Orom (Green Gables) nevű farmot is. Ma már ez a 19. századi létesítmény is Országos Történelmi Épület. A könyvet inspiráló ház eredetileg az írónő rokonaié volt és a történet szerint itt nőtt fel Anne. A ház belülről is megtekinthető és természetesen ajándékbolt is van hozzá. A környékén pedig kisebb túrákat tehetünk Anne kalandjainak egyéb helyszíneihez, mint a Szerelmesek sétánya és az Elátkozott erdő. Végül megnéztük a korhű házakból álló Avonlea falut, amelyekben jelenleg különféle boltok és éttermek találhatóak.


A történelmi szálloda és a Green Gables is része a Prince Edward Sziget Nemzeti Parknak (térkép). Az irodalmi és filmes emléktúra után a park természeti adottságait is megtekintettük. A három elkülönülő szakaszból álló parkot 1937-ben létesítették, hogy megóvják a sziget északi partjának legszebb homokdűnéit, tengerpartjait és a sós-, valamint édesvízi élőhelyeit. A szállodánk a középső részben helyezkedett el, ezért itt kezdtük a felfedezést. Napkelte után egy kis tavi túrával rákészültünk a többi kirándulásra, majd bejártuk a park ezen régióját. Természetesen a nemzeti parkban is akadnak a sziget egészére jellemző történelmi világítótornyok, amelyek közül a legkisebbet néztük meg, amely mindössze 8,2 méter magas. Ezt követően átmentünk a park nyugati részébe, ahol számos túraútvonalon barangoltunk, valamint végigautóztunk az egész sziget talán legszebb vörös sziklás tengerpartján. Végül kiválasztottunk egy helyet, ahol változatos sziklaformák között megvártuk a naplementét. A távolban láthattuk a híres MacKenzies Brook Sea Arch maradványát is, amit a Nicole hurrikán rombolt le tavaly novemberben. Ez volt az a hurrikán, ami miatt visszafordultunk a tavalyi floridai road tripünkön.


További természetfotók és közeli nézet a leomlott boltívről a honlapomon

A második napunkra a sziget körbeautózása volt a terv. Kelet felé indulva először megnéztük a nemzeti park harmadik régióját is, majd tovább haladva elértük a legkeletibb ponton található világítótornyot. Ez a torony 1867-ben épült és még ma is működik. Innen a főváros felé vettük az irányt. Pont délben érkeztünk Charlottetownba (térkép), így megkóstoltuk a híres lobster rollt, ami egy speciális rákos szendvics. Itt aztán még sétáltunk egy kicsit az egyik közeli parkban, majd elindultunk nyugat felé. A következő célpont a Seacow Head Világítotorony volt, ahol számos jelenet játszódott a Váratlan utazásban (a fenti videóban 31 másodpercnél látható). Ezt a szép világítótornyot 1864-ben építették és ma már ez is történelmi emlékmű. Ezt követően észak felé indultunk, ahol egy híres teásbögrére emlékeztető sziklát szerettünk volna megnézni. Amikor megérkeztünk, kiderült, hogy egy másik hurrikán ezt is lerombolta tavaly. Szerencsére volt másik tervünk a naplemente megtekintésére és fotózására, ami egy újabb világítótorony volt, amelyet gyönyörűen megvilágított a lemenő nap vörös fénye. Az ide vezető úton összefutottunk néhány vörös rókával, amely találkozás talán az út fénypontja volt. Az egyik róka az út mentén sétált. Kissé távolabb megálltunk, hogy szép ellenfényben tudjam fotózni, majd a kocsi mögé helyezkedtem, hogy a róka ne lássa a körvonalaimat. Gondoltam, így lesz esélyem közelebb lopakodni a ravaszdihoz. Az állat azonban olyan kiváncsi volt, hogy elkezdett egyre közelebb és közelebb jönni. Végül már olyan közel jött, hogy az objektívemen át kellett állítani a fókuszlimitálót 6,5 méterről 2,5 méterre, hogy tudjak élességet állítani. Végül amikor rájött, hogy nem vagyok túl érdekes, unottan arrébb állt. Nagyon élveztük ezt a pár napot, amit a Prince Edward Szigeten töltöttünk és habár az út további része Új-Skóciában nem éppen a tervek szerint alakult, mégis nagyon jó emlékekkel gazdagodtunk a kanadai road tripünkön, ahol (különösen a PE-szigeten) "tág tere nyílik a képzeletnek".

Prince Edward Sziget NP keleti régió
A legkeletibb világítótorony
Charlottetown belvárosa
Sétány a főváros tengerpartján
Seacow Head Világítótorony
Itt lakott Gus Pike a Váratlan Utazásban
Megporzók paradicsoma
Valahol a sziget nyugati felén
Cape Tyron Világítótorony
További fotók a rókakalandról itt