2019. október 9., szerda

Ősz a White Mountainsben

A hétvégén őszi színvadászatra mentünk a New Hampshire-i White Mountainsbe (térkép). Nálunk, Connecticutben még éppen csak elkezdtek sárgulni a falevelek, de fent, északon már csúcsformába lendült az ősz, mi pedig nem akartunk lemaradni róla, hiszen két-három texasi fát leszámítva, nyolc éve nem volt részünk igazi őszben. New England ráadásul különösen híres a gyönyörű színekbe boruló őszi erdeiről. Szombaton reggel indultunk és nagyjából délután kettőre érkeztünk meg a hegy lábához. A White Mountains a Smokieshoz hasonlóan az óriási Appalache-hegység része és az egyik legnépszerűbb kirándulóhely Amerikában.


A hegy szinte teljesen természetvédelmi oltalom alatt áll, számos állami park és egy nemzeti erdő is található rajta. Az időjárás előrejelzés csak szombatra jósolt jó időt, ezért az első célunk az egyik hegycsúcs megmászása volt a White Mountain Nemzeti Erdőben. A Mount Willard a hegy szívében található és a csúcsáról nagyszerű kilátás nyílik az egyik völgyre. A magassága 873 méter, a túra pedig oda-vissza 5 km hosszú volt. Ezalatt 277 méteres szintkülönbséget kellett leküzdeni egy közepesen nehéznek számító erdei úton, de őszintén megmondva, többnek tűnt. Mindenesetre nagyon jó érzés volt a végén kilépni az erdőből a sziklapárkányra és megpillantani a völgyet alattunk. (További fotók találhatóak a hegyről a természetfotós blogomban)


Mire leértünk, már be is esteledett. Elmentünk hát a szállásunkra, majd vasárnap reggel a hegy másik részeit vettük célba. Egész nap felhős idő volt, de szerencsére nem esett az eső, így aztán nagyon élveztük a hegycsúcsok felhőbe borult látképét. A reggel folyamán végigautóztunk a híres, festői szépségű Kancamagus Highway-en. Többször is megálltunk a tájban gyönyörködni és persze fényképeket készíteni.


A vasárnap csúcspontja pedig a Mount Washington csúcsára vezető autóút bejárása volt. 1917 méteres magasságával ez az USA észak-keleti régiójának legmagasabb hegycsúcsa. A közel 8 mérföldes út nem tériszonyosoknak való, hiszen az út mentén nincs korlát és mellette sok helyen rögtön a szakadék található. Egy nagyjából 1 mérföldes szakaszon ráadásul még aszfalt sincs, csak az errefelé mindig nedves földúton lehet haladni. Háromévente versenyt is szoktak rendezni felfelé, ami nagyon népszerű az amerikai autóversenyzők körében. A jelenlegi csúcsot 2017-ben állította fel Travis Pastrana egy erre a célra átalakított 600 lóerős Subaru rallyautóval.


A videóban jól felfedezhető, hogy a csúcs felé haladva jelentősen változik a növényzet összetétele. Nem csoda, hiszen a csúcsig négy éghajlati zónán haladunk át. Az alján még lombhullató erdőkben autózunk, majd ezt felváltja a fenyők övezete, amit törpefenyvesek és cserjék követnek amíg el nem érjük a fahatárt, ami felett már csak mohákat, zuzmókat és kopár sziklákat találunk. Vasárnap a csúcs közelében a látótávolság csak minimális volt, hiszen a hegy teteje teljesen felhőbe borult. A hőmérséklet itt már fagypont környékén járt, de talán még életünkben nem éreztünk ilyen hideget, hiszen ottjártunkkor 100-110 kilométeres szél is fújt a csúcson. A Mt. Washington egyébként a világ egyik legszelesebb helye, itt mérték a második legerősebb légmozgást még 1936-ban. Akkor 372 km/órával fújt a szél, tehát úgy is felfoghatjuk, hogy most egy viszonylag szélcsendes napot fogtunk ki. Nem is időztünk sokat, egy gyors fotó után egyes fokozatban, motorfékkel leereszkedtünk, hogy kíméljük a fékeket. Lefelé egyébként olyan parkolók vannak kialakítva, ahol az autók fékeit lehet hűteni, ha valakinek szüksége lenne rá. Nekünk nem volt, így aztán nyugodtan, sok-sok élménnyel telve indulhattunk haza.