2022. január 25., kedd

Holdra szállás Legóval 2.

Két éve már, hogy összeraktam a NASA Saturn V rakétáját a Holdra szállás akkori 50-ik évfordulójára. A fél évszázados megemlékezésre azonban a Lego készített egy másik gyüjtői darabot is, mégpedig a holdkompot normális méretű Lego emberkékkel és hozzájuk képest méretarányosan. A Saturn V rakéta ugyanis legalább 3 méter magas lenne, ha hagyományos Lego figurákhoz méretezték volna, ezért az "csak" 1 méter magas és ahhoz a Lego rakétához külön készítettek apró, méretarányos űrhajós figurákat is.

A Lego holdkompja a Creator sorozatba tartozik, amit 16 év felettieknek ajánlanak, tehát a rakétához hasonlóan ez sem gyerekjáték. Sőt, egyáltalán nem is játék, hiszen gyüjtőknek szánják, ami a rakétával együtt a rajongók szobájának a dísze lehet. A blogból már biztosan kiderült, hogy engem érdekelnek az űrtudományok (is) és különösen a NASA eredményeit tartom nagyra, így alig vártam, hogy a Lego holdkompot is összerakhassam. A dobozán azt is feltűntetik, hogy ez a több, mint ezer darabos szett kifejezetten tapasztalt legózóknak való és valóban tartalmaz néhány olyan trükköt, amihez szükség van némi gyakorlatra és jó kézügyességre is.

A kész holdkomp nagyon jól kidolgozott és kifejezetten tetszett, hogy olyan részletekre is figyeltek, mint a leszállóegység belsejében az üzemanyag- és oxigéntartályok, amelyek aztán a kész modellben végül nem is látszanak, de az építő tudja, hogy ott vannak, ezzel is élethűbbé téve a makettet. Ugyanígy kidolgozták a holdkomp belsejében a műszeregységet, amely összeszerelve szintén nem látszik, de ott van. Az olyan részletek pedig, mint holdkomp leszállóegységén az emléktábla, vagy különösen a holdon a négyzetes Lego lábnyomok igazán zseniálisak. Ez a holdkomp kétségtelenül az egyik legjobb Lego, amit valaha építettem.


Egy eredeti holdkomp a NASA houstoni űrközpontjában

Az alábbi animált videóban megnézhető a Holdra szállás a Lego holdkompjával, mégpedig az eredeti hangok alákeverésével:

2022. január 14., péntek

Filmajánló: Ne Nézz Fel!

Tavaly év végén érkezett az utóbbi idők egyik legütősebb és legfontosabb filmje, a Ne Nézz Fel! (Don't Look Up!). Már mindenki megírta róla a véleményét, de biológusként nekünk is meg kell említenünk, hiszen a film korunk egyik legnagyobb problémájára hívja fel a figyelmet, az egyre jellemzőbb tudománytalanságra, sőt egyenesen a tudományellenességre, legyen szó akár a klímaváltozásról, vagy például a koronavírus-járványról. Egy szürreális világban élünk, hiába látjuk a saját szemünkkel a klímakatasztrófa jeleit, hiába mutatják a tudósok az adatokat a valóságról, hiába hívjuk fel a figyelmet a biodiverzitás csökkenésére és a túlnépesedésre, valamint az ezzel járó folyamatos gazdasági növekedési kényszer fenntarthatatlanságára, hiába beszélünk a pandémia kezeléséről, az emberek mit sem törődnek ezekkel, nem értik, nem akarják érteni, sőt egyenesen tagadják, összeesküvéselméleteket gyártanak és jobban érdekli őket valamelyik súlytalan híresség legújabb szexbotránya. A Ne nézz fel! alkotói eme frusztráltságuknak adnak hangot ebben a korunkat parodizáló filmszatírában. Igazán ütőssé pedig az teszi ezt a filmet, hogy a karakterek mögött felismerhetőek a valós személyek is, akikről mintázták őket, így hozva a sztorit még közelebb az életünkhöz.

Az igazi sztárparádét felvonultató filmben két kutató (Leonardo DiCaprio és Jennifer Lawrence) felfedez egy Himalája méretű üstököst, amelyik hat hónap múlva a Földbe fog csapódni és az egész emberiség pusztulását fogja okozni. Annak rendje és módja szerint felhívják a figyelmet a közelgő veszélyre, de süket fülekre találnak az önző, korlátolt, szűklátókörű politikusoknál. Az inkompetens, Trump-szerű elnököt (Janie Orlean) zseniálisan alakítja Meryl Streep. Ha például hat éve készült volna ez a film, akkor azt mondtuk volna, hogy a színésznő alakítása ripacskodó és hiteltelen, hiszen egy nárcisztikus valóságshow sztárból sosem lehetne elnök Amerikában, pláne nem olyan, aki ennyire híján van a tudományos ismereteknek és az intellektuális képességeknek. Azóta sajnos tudjuk, hogy ez bizony megtörténhet és elnök lett valakiből, aki tagadja a klímaváltozást és még a 21. században is a szén- és olajiparban látja a jövőt, aki hipót itatna az emberekkel a koronavírus ellen, vagy aki azzal az agyrémmel állt elő, hogy a hurrikánok megfékezésére dobjunk a közepükbe atombombát. Ezek után Meryl Streep alakítása még visszafogottnak is tekinthető. A Trump-párhuzamot tovább erősíti a volt elnök nepotizmusának a filmes megfelelője, Orlean fia a kabinetfőnök szerepében. Az őt alakító Jonah Hill kiválóan gyúrta egybe Donald Trump Jr., Ivanka, valamint a férje Jared Kushner figuráját.

Ugyanígy valós személyek ihlették a milliárdos techmogul karikatúraszerű karakterét, akiben felismerhetjük Zuckerberg, Bezos, vagy még inkább Elon Musk személyiségét, aki ugyan szeret a világ megváltójának a szerepében tetszelegni, valójában azonban csak egy gátlástalan üzletember. Cate Blanchet szintén remek tévés figurája is számos amerikai műsorvezető keveréke. A film főszereplője, Dr. Mindy (Leonardo DiCaprio) karaktere mögött azonban nehéz bárkit is felismerni, utalva arra, hogy a tudományos életben sajnos nincsenek jól ismert és könnyen parodizálható egyéniségek. A tudós szerepére azonban DiCaprio nem csak azért kiváló, mert korunk egyik legnagyszerűbb színésze, hanem, mert maga is harcos környezetvédő. Kiválóan megjeleníti a tudósok egyik legnagyobb problémáját is, hogy sokszor képtelenek a felfedezések közérthető ismertetésére, és nem rendelkeznek olyan képességekkel és adottságokkal, mint pl. a Blanchett által megformált médiaszemélyiség. A kettejük eltérő személyisége és a tudományos kommunikáció nehézsége a korunkra jellemző médiazajban a film egyik legfontosabb alapvetése. Dr. Mindy karakterfejlődése viszont arra is rámutat, hogy ha a tudós igyekszik idomulni az elvárásokhoz, akkor könnyen elveszítheti a lába alól a talajt.

A rendező egyszerre lavíroz a szatíra és a katasztrófafilm között és a végeredmény egy remek vígjáték, amely sajnos hű paródiája a mai világunknak. Félő azonban, hogy akik a valóságban sem értik, hogy mekkora a baj, sajnos ebből a filmből sem fogják megérteni, sőt talán meg sem nézik, ha az ismertetőkből már tudják, hogy a film ellentmond a nézeteiknek. A mai napig vannak, akik "nem hisznek" a klímaváltozásban, vagy a koronavírus létezésében, ahogyan a filmben sem hiszi el mindenki az üstökös jövetelét, hiába fényképezték le és dokumentálták a tudósok. Azok pedig, akik tehetnének ellene, jó eséllyel ezután sem fognak változtatni a hozzáállásukon, ugyanúgy fontosabb lesz számukra a választások közeledte, a népszerűség, vagy az üstökösben rejlő gazdasági lehetőségek. "SZÁZ SZÁZALÉK, HOGY MIND KURV@RA MEG FOGUNK HALNI!" Csak rajtunk múlik, hogy végül ne így legyen.

A film a Netflixen nézhető meg.

2022. január 8., szombat

Havazik

Habár december 24-én esett egy kis hó, így elmondhatjuk, hogy fehér karácsonyunk volt, a szezon első igazi havazására mostanáig kellett várni. Tegnap éjszaka azonban 15-20 cm hó hullott és reggelre gyönyörű téli táj fogadott minket. A napot így a hátsó udvarban kezdtem, ahol a madárfotós platformon fényképeztem az etető madarait. Később, amikor a nap is kisütött, jött némi hólapátolás, hogy a kocsival ki tudjunk állni a garázsból. Délután pedig sétáltunk egyet a ház melletti mezőn a friss hóban és nagyon élveztük az idei tél első havas kirándulását.