2024. november 12., kedd

Ausztrál Road Trip 2 - autózás a keleti parton

Az ausztrál road tripünk második napján már el is hagytuk Sydney-t, hiszen elsősorban nem városnézőbe jöttünk erre a távoli kontinensre. A hatalmas metropolisztól csupán két órányira található a Blue Mountains Nemzeti Park (térkép). Itt nem sok időt töltöttünk, csak a leglátványosabb kilátónál álltunk meg és már indultunk is tovább északra. A repülőgépen ugyanis sajnos elkaptunk valami nyavaját, ami mostanra jelentkezett, így a következő pár napra jellemző volt, hogy csak rövid ideig nézelődtünk az úticélként kiválasztott helyszíneken.

A következő állomás a Lamington Nemzeti Park volt (térkép). Ez már nem Új-dél-Walesben, hanem egy másik államban, Queenslandben található. Itt egy remek szálláson két napot is eltöltöttünk és végre volt szerencsénk néhány tipikus ausztrál állattal is találkozni. Egyik este láttunk egy úton áthaladó koalát, igaz, végül csak hetekkel később sikerült fényképen is megörökíteni Ausztrália legismertebb jelképét. A helyi madárvilág azonban igencsak barátságosnak bizonyult, így a fényképezésük nem okozott nehézséget.

Hangulatos szállás Canungra városában
Itt ettük a legfinomabb reggelit friss gyümölcslével

Ausztrál királypapagáj

Utunkat folytatva, Brisbane-ben meg sem álltunk, hanem egyenesen Tin Can Bay felé vettük az irányt (térkép). Ez egy hangulatos tengerparti kisváros, ami leginkább a delfinjeiről híres. Évtizedekkel ezelőtt egy helyi halász talált egy sérült delfint a part közelében. A jószívű ember hallal kínálta a delfint, hogy megerősödjön és visszatérhessen a nyílt tengerbe. Miután a delfin felépült, később visszajött a társaival a könnyű halreggeli reményében. A halász pedig nem tudott ellenállni a kedves állatoknak, így azok teljesen megszokták az etetést. A delfinek utódai azóta is visszajárnak minden reggel a mára turistalátványossággá vált hajnali etetésre. Mi is látni akartuk ezt az érdekesnek ígérkező eseményt, így kora reggel ott voltunk a parton, ahol az emberek halakkal várták a delfineket. Mivel vad állatokról van szó, ezért kiszámíthatatlan, hogy mikor érkeznek, de szerencsénk volt és láttuk őket a megadott időpontban.

Itt is remek szállásunk volt
Szakemberek felügyelik a delfinetetést
Turisták hada kelt korán ...
... hogy lássa a delfinek táplálkozását

Keleti púposdelfinek

Ahogyan egyre északabbra haladtunk, úgy a korábbi szubtrópusi, főként eukaliptuszból álló erdőket fokozatosan felváltották a trópusi őserdők. A városok is egyre ritkábban érték már egymást és a Mount Archer Nemzeti Parkban (térkép) megérkeztünk végre a trópusi Ausztráliába. Az Archer-hegy dzsungelében sikerült megfigyelni és lefotózni a talegallatyúkot, valamint a világ legnagyobb jégmadarát, a kacagójancsit, vagy más néven kacagó kokaburát. Ez az erdei életmódot folytató jégmadár a nevét a hangos nevetésre emlékeztető hangja miatt kapta. A talegallatyúk pedig a viselkedése miatt érdekes, hiszen hatalmas költődombokat készít és ebben kelteti ki a tojásait. A költődombban lévő bomló növények ugyanis hőt termelnek, a madár pedig képes szabályozni a domb hőmérsékletét azáltal, hogy elkapirgál belőle, ha túl meleg lenne, vagy hord még rá, ha nem elégséges a hőmérséklete a tojásai számára. A makacsul kitartó betegség ellenére lassan kezdtük érezni, hogy beindul ez az ausztrál road trip.

Ahogy ritkulnak a városok, gyérebb a forgalom is
Számos pihenő teszi kellemessé a hosszú utazást
Mount Archer Nemzeti Park
Vadles a lombkrorona-sétányon

Kacagó kokabura