2024. november 14., csütörtök

Ausztrál Road Trip 3 - Queensland északi partvidéke

Ausztrália legjellegzetesebb erszényes emlősei kétségtelenül a kenguruk, így természetesen alig vártuk, hogy ugrabugrászokkal találkozzunk a vadonban. Habár egész Ausztráliában előfordulnak, a számuk fokozatosan csökken. Mindenhol figyelmeztetőtáblákkal jelzik az utak mentén, és számos elütött példány jelezte, hogy valóban kenguruföldön vagyunk, azonban egy hétnek is el kellett telnie, mire volt lehetőségünk rendesen megfigyelni a górugrányokat. Nem hagytuk ki ugyanis az egyik legismertebb kengurus helyszínt, a Cape Hillsborough Nemzeti Parkot (térkép). Ez a hely messze földről híres a tengerparton élelmet kereső kenguruiról. Ennek megfelelően a kempingben óriási tömeg volt, de szerencsére mi előre foglaltunk egy kabint, így semmi akadálya nem volt a hajnali kengurulesnek. Az erszényesek ugyanis napkeltekor lemennek a partra falatozni az éjszaka partra mosott tengeri növényzetből, sőt a parkőrök még élelmet is raknak ki nekik, hogy a turisták ne távozzanak csalódottan. A kenguruk azonban vad állatok, amelyek szabadon mozognak, így nincs igazi garancia a látványra. Két reggelt is itt töltöttünk és az elsőn szerencsénk volt, hiszen számos szürke óriáskenguru és fürge wallaby lakmározott a tengerparton, így temérdek fotót készítettem róluk. Aligha lehet annál ausztrálabb képet elképzelni, mint ahogyan egy kenguru egy csodás strandon ugrál. Másnap is láttunk ugyan három wallabyt a parton, de azok még pirkadat előtt sietve távoztak, bizonyítva, hogy a természet még Ausztráliában is kiszámíthatatlan. A kenguruk azonban igencsak barátságosak voltak és az ott tartózkodásunk idején nem egyszer a kabinunk környékén is találkoztunk velük. A két nap során természetesen többfelé is túráztunk a parkban. Az egyik ösvényen egy magas kilátóból tengeri teknősöket is megfigyeltünk, és egy fenséges brahmin kányát is láttunk az öböl felett szárnyalni.


A zsebesugrókat magunk mögött hagyva, elindultunk a hegyekbe az Eungella Nemzeti Parkba (térkép). Elvileg ez a legjobb hely Ausztráliában, ahol kacsacsőrű emlőssel lehet találkozni a vadonban. Sajnos azonban nem volt szerencsénk a szőrös-csőrössel, de azért így is élveztük a szép őserdőben töltött időt. Láttunk itt más állatokat, mint amilyen az ausztrál kígyónyakú madár, ami közeli rokona a Floridában élő fajnak, mindenféle teknősök úszkáltak a vízben, vagy napoztak a farönkökön, és látványos epifiton (fán lakó) növényeket is megfigyeltünk. A legfeltűnöbb a szarvasagancs páfrány volt, ami teljesen körülölelte az otthonául szolgáló fatörzset.


Az erszényes és tojásrakó emlősökön kívül is élnek Ausztráliában izgalmas állatok. Az egyik legkülönösebb a sisakos kazuár. Ez egy óriási röpképtelen madár, ami a dinoszauruszokra emlékeztet. Ausztrália északi régiójában fordul elő, és magasan szerepelt azon állatok listáján, amiket mindenképpen látni szerettünk volna ebben az országban. Az út megtervezése során találtam egy helyet, ahol különösen jó esély van találkozni ezzel az ősi madárfajjal. Ez a terület az Etty Bay Beach (térkép), ami az egyik legszebb partszakasz Queensland északi régiójában, hiszen egy csodálatos őserdő ölelésében fekszik. A megérkezésünk után alig egy órát vártunk és meg is érkezett a partra egy szépséges tojó madár, amit aztán alaposan körbefotóztam. Azt tudni kell a kazuárról, hogy ezt tartják a világ legveszélyesebb madarának. Hatalmas karmaikkal valóban képesek súlyos sérülést okozni, vagy akár meg is tudnak vele ölni egy felnőtt embert, de a halálos támadások ritkák. A történelem során két ismert esetről tudunk, amikor egy ilyen madár végzett egy emberrel. A legtöbb támadás akkor történik, amikor az emberek etetni próbálják őket, vagy a madarak élelemre számítanak az emberektől. Ha valaki kellő odafigyeléssel közelít hozzájuk, akkor nem olyan veszélyesek, mint sokan gondolják. Ha azonban egy kazuár pont arra akar menni, ahol vagy, akkor jobb, ha arrébb állsz az útjából. Az egyik fotón Gabi jól elkapta a pillanatot, amikor éppen úgy döntöttem, hogy utat adok a madárnak. Hogy teljes legyen a dinoszaurusz-szerű élmény, találkoztunk még egy másfél méteres tarka varánusszal is. Még csak az utunk első szakaszánál jártunk, máris életreszóló élményeket szereztünk Ausztráliában.